Yerden ısıtma sistemi nedir

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Yerden ısıtma sistemi, zemin betonu içerisine döşenen borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi tüm zemine yayarak ortamın ısınmasını sağlayan bir sistemdir. Binlerce metrekare alana uygulanabilen bu sistem ülkemizde 1980 yılından itibaren uygulanmaya başlamıştır.

Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Yerden ısıtma sistemi, zemin betonu içerisinde yerleştirilen borularda dolaşan düşük sıcaklıktaki suyla önce zeminin ısıtılması daha sonra da ortamın ısıtılması prensibine dayanır. Sistem tıpkı bir radyatör gibi çalışır. Ancak ona göre çok daha avantajlıdır. Sistemin çalışabilmesi için kazan, kombi ya da ısı pompası gibi bir ısı kaynağına ihtiyaç vardır.

Döşeme içerisine borular döşendikten sonra şap ile üzeri kapatılır. Daha sonra üzerine isteğe bağlı olarak fayans, seramik ya da parke malzeme döşenebilir. Bunlar arasından mermer ve seramik malzeme ısı iletiminin yüksek olması yönüyle ön plana çıkar.

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları

Yerden ısıtma sistemleri sıcaklığın dikey ve yatay olarak homojen dağılmasını sağlayarak konforlu bir ortam oluşturur. Mekânın her yerinde eşit ısınma sağlamak mümkün olur. Radyatör sistemiyle kıyaslandığında peteğe yakın olan yerlerin sıcak olması gibi bir problem meydana gelmez. Radyatör sisteminde kazan suyunun 70 ila 90oC olması gerekirken, yerden ısıtmada bu sıcaklığın dikkatli ayarlanması gerekir. Sistem yüksek sıcaklık değerlerine ayarlandığında yerde yürümek zorlaşacaktır. Düşük sıcaklığa ayarlanan tam tersi bir durumda ise ısınma az olacağından üşümeniz muhtemeldir. Sistemde kritik rol oynayan ısı değeri ayarlama konusunu profesyonel bir firmaya yaptırabilirsiniz. Erel Mühendislik olarak ısı değerini en iyi seviyeye ayarlayarak maksimum verim almanızı sağlıyoruz. Sistemin bir diğer avantajı da alternatif ısıtma sistemlerine göre daha düşük bakım giderleri gerektirmesidir.

Yerden ısıtma sistemleri zeminin altına döşendiği için alanda herhangi bir yer kısıtlamasına neden olmaz. Radyatör sistemlerinin önüne koltuk koymamanız gerekirken, bu sistemle mekânı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Sistem çocuklar için de güvenli kullanım sağlayacaktır. 

Yerden Isıtma Sistemi Dezavantajları

Yerden ısıtma sisteminin en büyük dezavantajı, ısıtmanın bir anda gerçekleşmemesidir. Zeminde kullanılan döşemeye göre ısınma süresi değişkenlik gösterir. Ahşap zeminler betona göre daha kısa sürede ısınır. Bu nedenle havanın soğuk olduğu günlerde ısıtma için plan yapmak gerekir. Günümüzde bu sorun mermer ve seramik gibi ısı yalıtım oranı yüksek olan kaplama malzemeleri kullanılarak çözülmüştür.

Sistemin dezavantajlarından bir diğeri de mobilyalara ya da zemin üzerinde bulunan eşyaların olumsuz etkilenmesine neden olabilmesidir. Zeminin sıcaklığına bağlı olarak mobilyaların tabanlarında ya da iç kısımlarında bozulmalar görülebilir. Mobilyaların zeminle temas ettiği yerde tampon bölge yaparak bu durumun önüne geçilebilir.

Yerden ısıtma sistemi kullandığınız alanlarda kilim, halı ya da diğer zemin dekorlarını daha az kullanmanız gerekir. Bu tarz ürünler ortamın ısınmasını engelleyebilir. Bu durum dekoratif olarak bu ürünleri seven kişiler için dezavantajlı olmaktadır.

 Sistem doğru projelendirme yapılarak her türlü iklim ve konum şartlarında uygulanabilir.