Oda Termostatı Nedir ?

Oda Termostatı Nedir?

Verimli bir ısınma için önemli bir cihaz olan oda termostatı, kombi ve benzeri ısıtma ünitelerinde kullanılan ve oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak oda sıcaklığını sabit tutmaya yarayan bir cihazdır. Oda termostatları çalışma prensiplerine ve kullanım şekillerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu yüzden her oda termostatının her kombiyle uyumlu sağlaması söz konusu değildir.
 Oda termostatı kullanımının temelde iki amacı vardır: Konfor ve tasarruf. Oda termostatları doğru şekilde kullanıldığında ve doğru ayarlama yapıldığında hem enerji tasarrufu sağlar hem de yaşam alanlarınızın çok daha konforlu olmasına yardımcı olur.
Oda termostatı bulunmayan kombiler, tesisat suyu sıcaklığına göre çalışır. Ev sıcaklığı, dış hava sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Kombi sıcaklığı sabit bırakıldığında gündüzleri güneş ile birlikte ortam sıcaklığı artacak; akşam dış hava sıcaklığı birlikte kombinizin ayarlanan derecesi ortama yetersiz kalacaktır. Oda termostatının kullanılmadığı dairelerde ısı yüksek geldiğinde kullanıcı kombi üzerinden ayarı kısmak, ısı düşük geldiğinde ise yükseltmek isteyeceğinden devamlı olarak kombi ısı ayarı ile oynaması gerekir. Oda termostatı ile bu sorun ortadan kalkacaktır.
 Çünkü oda termostatı otomatik olarak kombinin kapanıp açılmasına yardımcı olur sadece oda termostatından yaşam alanınız için ideal sıcaklığı belirlemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca oda termostatı ile uyku, evde ve dışarıda olma durumunuza göre de kombinizi önceden programlayabilirsiniz. Evden kısa süreli uzaklaşacağınız zaman da kombiyi tamamen kapatmak makul bir uygulama değildir. Çünkü ev sıcaklığını 17-18°C‘nin altına düşmesi durumunda evi tekrar ısıtmanız daha maliyetli olacaktır.
Oda termostatını, yaşam alanınızda en uzun süre kullandığınız odaya ya da bölüme yerleştirmelisiniz. Oturma odası evlerde genellikle en çok kullanılan alan olduğu için termostatı buraya yerleştirebilirsiniz. Oda termostatı, tercihen camlara ve kapıya yakın olmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Termostatın konum olarak yerden yüksekliği ise en az 50 cm en fazla 1,50 metre olmalıdır. 
Doğru kullanım ile oda termostatı evinize konfor ve tasarruf sağlar.